Kas raamatupidamist tasub teha ise või osta sisse? Arutlevad ettevõtja ja raamatupidaja.
Paljud alustavad ettevõtted seisavad dilemma ees: kas korraldada oma raamatupidamine ise või võtta keegi appi? Ettevõtluse algstaadiumis, kui tuhin on suur, võib tunduda, et mida rohkem teha ise, seda kasulikum. Samas palkab osa ettevõtteid kohe esimese asjana raamatupidaja või ostab raamatupidamisteenuse sisse. Miks siis ikkagi osta sisse teenust, mida teoreetiliselt saaks ka ise teha?
Raamatupidamisteenust ei ole keegi kohustatud sisse ostma. Kui inimene on ise enne raamatupidamise valdkonnas töötanud ja tal on teadmised ning kogemused, siis ei tarvitse ta seda teha. Siiski toob juba ainuüksi ettevõtte loomine raamatupidamiskohustuse. Seda isegi juhul, kui ettevõttel puuduvad töötajad ja ei olda käibemaksukohuslane. Aastas kord tuleb esitada aastaaruanne.
Sageli kiputakse arvama, et raamatupidamine on lihtne ja see on hea koht, kus kulusid kokku hoida. Vahel leitakse raamatupidamist tegema inimene, kes teeb seda ilma lepinguta ja oma põhitöö kõrvalt. See võib viia olukorrani, kus ilma pühendumuseta tehtud raamatupidamine viib probleemideni ja ilma lepinguta raamatupidaja ei vastuta millegi eest. Puudub kindlustunne.
Raamatupidaja Piret Mikser leiab, et raamatupidaja peaks ettevõtjale kindlasti pakkuma just kindlustunnet. Hea raamatupidaja olemasolu korral võib ettevõtja olla kindel, et aruanded on õigesti koostatud ja õigeaegselt esitatud. Peale selle on raamatupidaja ka erialane konsultant, kellelt saab alati nõu küsida.
Mikser ütleb, et raamatupidamisteenuse sisseostmine on sobilikum teenust osutavatele ja kaupa müüvatele väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele. Raamatupidamisbüroo kogemused ja teadmised on kindlasti suuremad, kui üksikul raamatupidajal. Enamasti töötab büroos mitu raamatupidajat, kellega on võimalik keerukamad situatsioonid läbi arutada. See tagab, et ettevõtja saab rahus tegeleda oma asjadega ja ei pea muretsema raamatupidamise pärast. Samuti ei pea mõtlema, kes asendab raamatupidajat puhkuse või haiguse ajal. Lisaks ei pea ettevõte tegema kulutusi raamatupidamistarkvarale, tehnikale ja koolitustele.
Samal põhjusel on endale raamatupidaja kohe ettevõtte esimestest päevadest palganud ka ettevõtte Rowan Engineering juht Priit Pihlakas. „Alustaval ettevõtjal on niigi palju uusi asju õppida ja ettenägematuid kohustusi. Seetõttu otsustasin kohe algusest, et ma ostan raamatupidamise sisse. Pole mõtet hakata endale uut valdkonda selgeks tegema, selle asemel, et luua väärtust oma põhitegevusalal,“ ütles Pihlakas. Tema jaoks pakub raamatupidamisteenus ennekõike lisaaega tegeleda enda ettevõtte jaoks oluliste asjadega.
Kokkuvõtteks võib öelda, et raamatupidamisest ei pääse. Kui inimesel on oskused ja aeg, et seda ise teha, siis võib ise tegemine osutuda otstarbekaks. Tõenäoliselt aga pole enamik ettevõtjatel kas aega, oskusi või mõlemat. Sellisel juhul on raamatupidamise sisseostmine tunduvalt odavam ja ajasäästlikum variant, kui hakata kogu professiooni ise selgeks õppima.